Menu Zamknij

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR?

Leasing samochodu osobowego w KPiR to koszt pośredni prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od metody ujmowania wydatków można go rozliczyć na dwa sposoby. Istotne jest, że za chwilę poniesienia kosztu ustalono dzień wystawienia faktury VAT lub innego dowodu, który stanowi podstawę do zaksięgowania ww. kosztu.

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR poprawnie?

W zależności od wybranej metody rozliczania kosztów dowiemy się jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR. W metodzie kasowej koszty związane z leasingiem ujmujemy jedynie w roku podatkowym, w którym były poniesione. W metodzie memoriałowej koszt uzyskania przychodów oblicza się proporcjonalnie do okresu, jakiego dotyczy. Gdy umowa leasingowa obejmuje 2 lata, koszt rozliczany jest przez 2 lata.

Opłata wstępna w leasingu KPiR – gdzie zaksięgować?

Tak samo opłata wstępna w leasingu finansowym KPiR rozliczana jest zgodnie z widniejącą na dokumencie wystawienia datą. Ponieważ jest to opłata jednorazowa i bezzwrotna, ujmuje się ją jednorazowo w kosztach zgodnie z datą wystawienia faktury lub innego dokumentu potwierdzającego jej poniesienie. Niezależnie od tego, jaką metodą się rozliczamy.
KPiR - Warto wiedzieć