Lista płac to zbiór różnych elementów, które razem pokazują informacje o osiąganym przez pracowników wynagrodzeniu, wraz z opłaconymi składkami. W KPiR składki ZUS za pracowników również trzeba zaksięgować w odpowiedni sposób.Księgowanie składek ZUS pracowników w KPiR bez błędówSkładki na ZUS opłacane są przez pracodawcę za pracownika i są one kosztem.…
blog
Podróż służbowa pracownika lub pracodawcy, czyli powszechnie nazywana delegacja, może być kosztem uzyskania przychodów. Jednak należy ją odpowiednio udokumentować. Mając stosowne dowody wewnętrzne rachunki, faktury czy bilety, można delegację zaksięgować w KPiR. Jak wygląda księgowanie delegacji w KPiR? Zawsze potrzebne są dokumenty potwierdzające wydatki. Księgowanie delegacji w KPiR może być…
Prowadzenie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów jest proste. Można ją uzupełniać w wersji elektronicznej lub posiadać wersję papierową. Trzeba jednak robić to bardzo dokładnie i zgodnie z datami pojawiania się kolejnych pozycji, jakie trzeba odnotować.Zestawienie KPiR narastająco to nic innego jak zapis kolejnych miesięcy. Zazwyczaj zapis KPiR narastająco jest dokonywany…
Umorzone składki ZUS w KPiR mogą sprawiać księgowym trudność. Mimo że nie zostały zapłacone, to nie zawsze wiadomo co z nimi zrobić w Księdze Przychodów i Rozchodów. Jeśli decyzją ZUS składki zostały umorzone, to nie są już kosztem, a sama składka zdrowotna nie podlega odliczeniu od zaliczki na podatek dochodowy.Jak…
Gdy firma zatrudnia pracowników, zobowiązana jest do wypłacenia im wynagrodzenia za wykonaną pracę lub innych świadczeń, jeśli są one obligatoryjne. Aby ustalić prawidłowo kwotę wynagrodzenia, należy wyliczyć składki ubezpieczeniowe i podatek. Takie zestawienie informacji i kwot nazywamy listą płac.Jak zaksięgować listę płac w KPiR poprawnie?Wypłacenie wynagrodzenia dla pracowników jest kosztem…
Ewidencja w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów przeznaczona jest co do zasady dla przedsiębiorstw małych i średnich. Natomiast pełna księgowość jest obowiązkowa dla firm, które np. zatrudniają średnio 50 osób i ubiegłoroczna suma bilansowa wynosiła równowartość co najmniej 2,5 mln euro. Są jednak firmy, które mogą wybrać sposób ewidencji.KPiR,…
Leasing samochodu osobowego w KPiR to koszt pośredni prowadzonej działalności gospodarczej. W zależności od metody ujmowania wydatków można go rozliczyć na dwa sposoby. Istotne jest, że za chwilę poniesienia kosztu ustalono dzień wystawienia faktury VAT lub innego dowodu, który stanowi podstawę do zaksięgowania ww. kosztu. Jak księgować leasing samochodu osobowego…
Od 1 stycznia 2019 rozliczani samochodów osobowych uległo zmianie. Aby uzyskać prawo do pełnego odliczenia VAT oraz w PIT, należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówkę. Jak powinna być prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu w KPiR?Ewidencja przebiegu pojazdu w KPiR – jak ją prowadzić?Aby odliczyć VAT, należy pamiętać, że auto…
Prowadząc działalność, zwłaszcza na początku można mieć problem z właściwym rozpoznaniem i datowaniem operacji gospodarczych. Czy w KPiR data wystawienia, czy sprzedaży jest tą właściwą? Nad tym zastanawia się każdy nowy przedsiębiorca, zwłaszcza gdy te daty są różne.Data wystawienia czy data sprzedaży w KPiR – co się liczy?Zastanawiając się która:…
Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga przejrzystości w prowadzeniu dokumentacji, rozliczania się ze stosownymi urzędami i zatrudnianymi pracownikami. Aby ułatwić przedsiębiorcy pracę, opracowano różne metody ewidencji operacji gospodarczych. Bardzo chętnie prowadzona jest ewidencja w formie Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów nazywanej w skrócie KPiR. Zapisując w niej operacje gospodarcze, można bardzo dokładnie…